Kan Dolasimi ve Stimulanlar


Dolaşım sistemi (veya kardiyovasküler sistem) maddelerin vücuttaki dolaşımını sağlayan organ sistemidir. Ayrıca, vücut sıcaklığını ve pH‘yi dengelemeye yardımcı olur. İki tip dolaşım sistemi vardır: açık dolaşım sistemleri ve kapalı dolaşım sistemleri. Hiç dolaşım sistemine sahip olmayan canlılar da mevcuttur. Canlıların yapısı geliştikçe, dolaşım sisteminin yapısı da gelişir.

İnsan kalbi, yaşamı boyunca çalışır ancak ölünce durur. Kalp atışının 2 ya da 4 dakikadan uzun süre durması, kalıcı beyin yıkımına yol açar. Kalbin kendi kasına kan sağlaması da sürekli çalışmasına bağlıdır; birkaç dakikadan uzun süre kan kesilirse, kalp kası çok fazla zarar görüp, bir daha çalışmayacak biçimde durur. İnsanda dolaşım sistemi, iki büyük dolaşım, akciğer dolaşımı (küçük dolaşım) ve büyük (sistemik) dolaşım, biçiminde örgütlenmiştir. Her dolaşımın kendi pompası vardır. Her iki pompa, tek bir organ halinde bütünleşmiştir. Beden dokularından dönen kan, superior vena kava ve inferior vena kava ile kalbin sağ yanının üstodacığı olan sağ kulakçığa (sağ atrium) dökülür. Bu odacığın kasları kasılınca, kanı kalbin sağ yanının büyük pompa odacığı olan sağ karıncığa (sağ ventrikül) geçmeye zorlar ki bu da kasılınca, kanı akciğer atardamarına gönderir, kan buradan akciğerdeki damarlara taşınır. Bu akciğer damarları içinde kan, havadan çok ince zarlarla ayrılmış bir durumdadır. Burada basit yayınma aracılığıyla oksijen kana girer, karbondioksitse kandan geçer ve ayrılır. Ardından bu temizlenmiş ve tazelenmiş kan, sol kulakçığa (sol atrium) geçer. Sol kulakçıktan kan, sol karıncığa (sol ventrikül) geçer. Sol karıncığın kas çeperi çok güçlüdür ve kasıldığı zaman kanı oldukça büyük bir basınçla, aort adı verilen büyük atardamar aracılığıyla, büyük dolaşıma iter. Sol karıncığın kasılma güçleri tarafından aort içinde oluşturulan basınç, kanı bedenin bütün dokularına, gereksinimlerini karşılayacak miktarda götürmeye yetecek büyüklüktedir.

Aortun, kanı bedenin değişik bölümlerine taşıyan bir çok kolu vardır. Bu kolların da tümü daha küçük kollara ayrılır; bu daha küçük kollar da, sonunda milyonlarca küçük kan damarı ortaya çıkacak biçiminde kollara ayrılmayı sürdürür. Dolaşımın en küçük atardamarlarına atardamarcık adı verilir.

Dolaşım sistemi içindeki kan akışı

Genel olarak kanın akışı,sıvıların akış yasalarını izler. Temel yasa,aşağıdaki denklemle gösterilir:

akış=basınç/direnç.

Kalp-damar fizyolojisinde, akış değeri olarak genellikle kalp verimi alınır; basınç, ortalama atardamar basıncıdır; dirençse, küçük kan damarının içindeki,özellikle de atardamarcıklar içindeki akış dirençtir. Daha ayrıntılı bir biçimde, ağdalı sıvıların esnek olmayan borular içinden akışına uygulanan denklem, Poiseuille denklemi diye adlandırılır. Bu denklemle kan akışı, kabaca tanımlanabilir. Bununla birlikte, söz konusu denklem, akışkanın Newton tanımına uyan gerçek bir akışkan olduğunu kabul eder; oysa kan böyle bir akışkan değildir; denklem aynı zamanda boruların katı olduğunu varsayar; oysa kan damarlarının çeperleri katı değildir; ayrıca denklem akışkanın ağdalılığının değişmez olduğunu kabul eder; oysa kanın ağdalılığı değişmez değildir. Gene de, kan akışının denetimi konusunda yaklaşık da olsa bilgi edinmek bakımından, Poiseuiile denklemi yararlıdır. Kanın büyük ve orta büyüklükteki akışı,nabızla yansır. Nabız kılcaldamarların atardamar uçlarında söner ve zor farkedilecek bir duruma gelir.Fizyologlar, kan damarları içindeki akışı ve basınç vurusunun iletimini tanımlayan ayrıntılı kuramlar geliştirmişlerdir ve dirençli öğelerin, özellikle de atardamarcıkların etkisi çok iyi anlaşılmıştır.” Vikipedi.com

Kan Basincinin Degisimi

  1. Kalbin pompalama hareketi
  2. Periferal(cevresel) direnc (orn; bobreklerin yada kilcal damarlarin tikali olmasi )
  3. Kanin akiskanligi
  4. Atardamar sistemindek kanin kalitesi
  5. Arteriyel duvarlarin esnekligi

Sitimulanlar

Sitimulanlar yani uyaricilar ikiye ayrilir; direkt sitimulanlar ve yaygin sitimulanlar.

Direkt sitimulanlar hareketlerine kalpten baslarlar ve etkilerini disa dogru yayilarak gosterirler.

(Diffusive)Yaygin sitimulanlar ise uyarici etkilerini kilcal damarlarda baslatip ice dogru yayilarak etki ederler.

Temiz ve dogal uyaricilar beyne zarar vermezler. Alkol ve uyusturucu maddeler uyarici degillerdir. Stimulan bitkilerin dogalari geregi sagliklidirlar ve fizyolojik olarak organlarla birlik saglarlar. Dolasimi artirip, tansiyonu dengelerler.

Cayenne-Kirmizi BiberCapsicu Minimum

Terapatik ozellikleri: Sitimulan(hem direk hem yayilan), tonik, gaz cikarici, terletici, alteratif, astrenjan.

Ginger-ZencefilZingibar officinale

Terapatik ozellikleri: Yayilan sitimulan, kasinc giderici, gaz cikarici ve sicak alindiginda terletici.

Horseradish-KaraturpCochleria amoracin

Terapatik ozellikleri: Stimulan, terletici, diuretik, sindirimi kolaylastiran, deriyi kabartmadan kizartan.

Cloves-KaranfilCaryophyllus aromaticus

Terapatik ozellikleri: Stimulan, sindirimi kolaylastiran, gaz giderici, aromatik, mide rahatlatici, antiseptik, astrenjan, kusmayi onleyici, kasinc giderici, jermisit.

Peppermint- NaneMentha piperita

Terapatik ozellikleri: Sitimulan, mideyi rahatlatici, aromatik, gaz giderici.

Reishi- Reishi mantariGanodermum lucidum

Terapatik ozellikleri: adaptojen, sakinlestirici, rahatlatici, sitimulan, alerji onleyici, hipoglisemik, alterative, anti-tumor, anti-viral, bagisiklik tonigi.

Hawthorn- Alic/AkdikenCrataegus oxyacantha

Terapatik ozellikleri: Kardiyak, diuretik, astrejan, tonik.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: