Bitkilerin Farkı


  •Bir herbalist olarak bitkiler tek ve eşsizdir. Çünkü onlar sadece bir grup kimyasal değildir. Her bitkinin kendine has bir doğası vardır, hatta kendi kişilikleri demek daha doğru olur. Herbal kişilik konsepti herbolojinin temelini oluşturur ve binlerce yıldır bitkilerin kullanımında önemli rol oynar.

•Dünyanın pek çok yerinde hala bitkiler ana ilaç şekli olarak kullanılmaktadır. Çeşitli kültürler de, bizim gibi biyokimyasal bilgisi yada insan bedeni üzerindeki aynı bakış açısına sahip olmaksızın hepsi bitkilerin kişiliklerine değeri verirler. Bir bitki yaşayan bir canlıdır ve kendi enerji konstellasyonuna sahiptir.

  •Bitkilerin moleküllerinden öte enerjilerinin olmadığını düşünmek çok gülünçtür. Kuzey Amerika Yerlileri bitki ruhlarının, herbal şifa oluşumunda, direkt olarak bir hastalıkla savaştığına inanırlar. Diğer kültürler (Çin ve Doğu Hindistan) bitkileri renklerine, tatlarına, kokularına ve ruhlarıyla ilgili ateş, metal, su, tahta ve toprak enerjisine göre seçerler. Bu tip yöntemler şifada, tedavide bize önemli gelmese bile…

•Herbolojiyi anlamada ilk adım bitkilerin bilimsel açıklamaları kadar özleri ve kişiliklerine de yeterli dikkati vermeliyiz.

  •Tedavi şekillerinin dünya üzerinde çeşitli yaklaşımları vardır. Batı medikal felsefesi, sağlığa mekanik-bilimsel bir yaklaşımla ilgilidir. Kolunuz kırılırsa alçıya alınır. Biyokimyasal yolunuzda eksik bir kimyasal madde varsa bunun yeri doldurulur yada uygun bir yere taşınır.  Eğer vücudunuzda bakteri ve virüsler varsa güçlü bir biyokimyasal bir madde ile yok edilir veya kontrol altına alınır. Batılı tıp profesyonellerin harika bir mekanik/tamirci olduklarını kabul etmeliyiz.

•Dünyada ve kendi ülkemizin geçmişinde alternatif tıbbın varlığı bilinmektedir. Bu sistem yaşam enerjisiyle başlar ve insanoğlunun fiziksel formu ve hastalıklarıyla ilişkilidir. Avrupa bitki bilimi geleneksel tedavileri, Yerli halkın tedavi şekilleri, Doğu Hindistan tedavi yöntemleri ve Çin tıbbı, insan bedenin iyileşmesinde bilinçli enerji yönetimini kullanır.

  •Bu enerjiye pek çok isim verilir; yaşam gücü, çi, prana ve canlı enerji gibi. Canlı enerji modern herbalistlerin en çok kullandığı kavramdır çünkü alopatik olmayan alternatif tıpta, bu enerjinin bedende serbestçe dolaşımına dayanır. Eğer enerjinin akışında tıkanıklık varsa enerjiyi doğal yoluna yönlendirilir. Bir herbalist, hastalıkların tembel ve doğru işlemeyen enerjiden dolayı tıkandığını hisseder. Herbalisttin görevi hastalığa saldırmak değil, canlı enerjinin doğal akışını sağlamaktır. Enerji kendisi hastalığı vücuttan atar.

  •Bitkiler bu anlamda ilaç değildirler. Onlar sadece canlı enerjinin akışını sağlayan özel yemeklerdir. Bitkinin kişiliği bedenin çeşitli organlarını etkiler. Tıpkı aynı kafa dengi insanların kendi gruplaşması gibi… Örneğin ardıç meyvesi özellikle böbrekler de çalışır.

•Bu canlı enerji, modern herbalisttin bitkilerin nasıl çalıştığına dair sadece bir kısmıdır. Bitkilerin insan fizyolojik mekanizmasındaki kimyasal etkileşimleri de bir o kadar önemlidir. Pek çok herbalist birinin diğerinden daha az önemli olmadığını bilir. Bitkinin canlı enerjisidir asıl görev yapan. Canlı biyolojik sistemde herhangi bir şeyin çalışabilmesi için canlı enerjisinin olması gerekir. Bitkiler, kendilerine has yaşam özleriyle, şifa sürecinde biyolojik sistem ile bir harmoni şeklinde çalışırlar.

  •Eczacılık bir bitkinin kimyasal kopyasını alır ama vücudun kendi yaşam enerjisinin bir bölümünü de yanında götürür. Ve bunu genellikle vücudun en çok ihtiyacı olduğunda yapar. Yan etkilerden kurtulmak ve enerjiyi restore edebilmek için herbal tedaviyi yanında kullanmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: