Şifalı Taşlar Bizi Nasıl Etkiliyor?


Insanoglu kendi icinde bir evrendir demistik. Mineral taslarin

calisma alanlarinda vucudumuzdaki 7 tane enerji noktalaridir.

Bunlara cakra denir, cakra Sanskritce’de cark anlamina gelir. Yani

icimize emdigimiz ve disariya verdigimiz kozmik yasam

enerjilerinin birbirleriyle etkilesim halinde olduklari enerji

carklarimizdir. Bedenimizdeki yerlesimleri de endokrin

bezlerimizin bulundugu noktalardir. Endokrin sistemimizin

kanalsiz ic salgi bezleri, buyuk sayidaki fizyolojik yapimizi

calistiran, etkileyen kimyasal agimizdir. Endokrin bezlerimizin

salgiladigi hormonlar, kanimizda kimyasal haberciler olarak gorev

gorur ve dolayisiyla hucresel calismamizi etkilerler.Endokrin bezleri ile Cakra Enerji noktalarimiz arasindaki

baglantiyi ve hangi minerallerin bu noktalarda ozellikle ise

yaradiklarini kisaca inceleyelim:

Pineal Gland/ Epifiz bezi: ‘Uyku paternini ve mevsimsel fotoperiyotları düzenleyen melatonini salgılar. Diğer ismi pineal bezdir.’ (Vikipedi). • Dr. Selim Aydin’in internette buldugum bir makalesinden bir alinti yapmak istiyorum.

“Epifiz bezine, uyku düzenlenmesi ile ilgili mekanizmalarda rol verilmesinin yanında, insanın geceleyin metafizik dünyaya daha açık hâle gelmesinde de vazife verildiği gösterilmiştir. Gündüz veya ışıkta, epifiz bezi aktivitesi oldukça düşüktür. Dolayısıyla insan bedeni, mânevî âlemlere açıklık noktasından tam olması gereken seviyede değildir. İnsanın ışığa ve gün uzunluğuna bağlı biyolojik ritimlerini düzenlemede iş gören epifizden salınan nörohormonlar, insanın biyolojik sistemini ışık yokluğunda (geceleyin), mânevî âlemlerle irtibata açık hâle dönüştürür. Işıkta (gündüz) ise, maddî dünyaya daha çok açık hale getirir. Bu çerçevede “gündüzün çalışma, gecenin de istirahat için hazırlandığını” belirten âyet çok mânâlıdır.”

Tepe/Tac Cakrasi

Tepe/Tac Cakrasi: Bizim Yaratici ve Evrenle olan baglantimizdir. Saf bilincimizi simgeler. Mor Menekse renginde tasvir edilir. Icsel bilgelimizle ilgili konulari anlatir. Fizyolojik olarak Merkezi Sinir Sistemimizi ve Beynimizi etkiler. Sinir agi noktasi Celebral kortekstir. Fiziksel hareketi meditasyondur veya ibadettir. Zihinsel hareketi Kozmik Bilinctir. Duygusal hareketi, var olmaktir.

•Alternatif tibbin bakis acisi hastaliklarin serbest akmayan yada bulanmis enerji akisindan meydana gelmesidir. Tepe Cakrasinda olan bir blokajdan dolayi ortaya ciktigi dusunulen hastaliklar ve sebepleri sunlardir:

Baş Ağrisi– Bastirilmis duygu ve düşüncelerden dolayi fazla yuklenilmis zihinlerde yada sabit fikirli/takintili kisilerde daha yaygin gorulur.

Epilepsi Bizim fiziksel, duygusal ve ruhsal bedenlerimizdeki iletisim kopuklugumuzdan ileri gelir.

Felç– Hayati reddetmemize neden olan derin travmalar sonucu olusan belirli bir bolgeye enerji gonderilmemisidir.

Parkinson Hastaligi– Gecmis/Gelecek korkularimizdan ya da fiziksel bedeni hareketlerimizde rahatsizlik duymayla ilgili sarsintidir.

ksek Tansiyon– Ofke, ve bu duygularin bastirilmasindan kaynaklanir.

Tac Cakrasini Aktive eden Mineraller:

Celestite– Yuksek titresime sahip yeni nesiller icin ogretici bir tastir. Ilahi enerji ile doldurulmustur. Kalbinizi arindirir ve sans getirir. Yaraticilik getiren bir tastir, sanatcilar icin uygundur.

•Kulak ve goz sorunlarinda kullanilir. Hucreleri duzenler, toksinleri atar. Kisiye, ortama sukunet ve huzur getirir. Enfeksiyonlarin temizlenmesinde faydalidir.

•Anne sevgisi vardir.

Mavi Safir– Zihni ve ruhu etkinlestirir, zihinsel çeviklik saglar. Bas agrilar, göz problemleri, baş dönmesi ve iç kulaktaki dengesizliklerde kullanilmasi tavsiye edilir. Ayrica mavi renk, kisiye huzur verir.

Tac Cakrasini Dengeleyen Mineraller:

Kristal Kuvars– •Quartz kelimesi Yunanca “ire” buz kelimesinden turemistir, tarihte quartzin sularin donmasiyla meydana geldigi inanilmaktaydi. Kristal kuvars pek cok medeniyetin manevi inancinin temelini olusturmustur. Dunyadaki en guclu tedavi edici ve enerji yulseltme ozelligi olan bir tastir. Kaslari gelistirir ve radyosyona karsi korur. Kristal kuvars enerji titresimlerini kisinin ihtiyaci oldugu duzeyde ihtiyaci olan noktalara gonderir.

•Organlari temizler ve gelistirir. Kisinin ruhunun derinliklerine temas eder, ruhundaki sikintiyi temizler ve fiziksel vucutta baglantili olarak zihinsel fonksiyonlara olumlu etkiler birakir.

•Dusuncelerinizde planladiginiz, amacldiginiz tepkilerinizi fiziksel yeteneklerinizle birlestirmenizi ve cevrenize en dogru sekilde yansitmanizi saglar. Sinir sistemini uyarir. Tirnaklarin ve saclarin uzamasini destekler. Vucuttaki fazla elektrigi alir, eksik olan enerjiyi tamamlar.

• En belirgin ozelligi, radyosyonu toplamasidir. Bunun icin, bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yanina konulmalidir. Tansiyonu duzenledigi ve beyin fonksiyonlarini guclendirdigi bilinmektedir. Sistemsiz olarak cikan kuvars cam, radyo, mikrofon, saat yapiminda da kullanilmaktadir.

Ametist Neolitik cagdan beri ozellikle Misirlilar tarafindan tesbih ve nazarlik olarak kullanilmistir. Kilisede din adamlari yuzuklerini ametisten yaptirirlardi. Ev ve is yeri enerji temizliginde kullanilir. Auranizi koruyarak negative enerjilerden size korur. Ruhsal-Duygusal-Mantik cercevesinde denge kurmanizi saglar. Beyin fonksiyonlarini harekete gecirir. Kisinin sezgi gucunu artirir.

•Ozellikle bagimliliklarda; alkol, uyusturucu gibi… kullanilmasi onerilir. Bagisiklik sistemeni guclendirir.

•Migrene cok faydalidir. Migreni olan kisiler bir parca ametisti alın cakralarina duzenli olarak tutarak migren ataklarini hafifletebilirler. Duzenli bir sekilde Ametisti alin cakrasina tutarak migrenlerini kendi baslarina tedavi etmis olurlar. Uykusuzluk, gece korkulari ve karabasanlardan kurtulmak icin yastiginizin altina bir parca Ametist koymayi deneyin.

•Not: Sizofreni gibi zihinsel rahatsizliklari olan kisiler bu tasi kullanmamalidir. Hiperaktivitesi olan cocuklarda kullanılmamalıdır.

Mercier, Patricia. The Chakra Bible. Ingiltere: Godsfield Press, 2007.

The Group of 5. Crystals and Stones: A Complete Guide To Their Healing Properties. Berkeley, ABD: North Atlantic Books, 2010.

Symes, R. F. , Dr. Ve Harding, R. R. , Dr. Eyewitness Crystal & Gem. ABD: DK Publishing, 2007.

Lorusso, Julia ve Glick, Joel. Healing Stoned: A Therapeutic use of gems and minerals. Brotherhood of Life Publishing, 1982.

http://www.sertmineralstones.com/index.php

http://sufizmveinsan.com/arastirma/ruhvebeden.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: