Karbon Ayak İzimiz Nedir?


Karbon ayak izi, insan aktivitelerinin sonucu olarak üretilen ve doğaya salınan karbondioksit (CO2) miktarıdır. Neredeyse yaptığımız her şey bir karbon izi bırakır; nefes almaktan seyahat etmeye, market alışverişi yapmaktan evimizi ısıtmaya kadar.

Karbon ayak izi terimi göreceli olarak yeni olsa da, arkasındaki prensipler hiçte yeni değil.

Problem nedir?

Sera gazlarının saldıgı CO2 bizim için yararlı olandır, atmosferimizi bir battaniye gibi sarar, güneşin zararlı ışınlarına engel olurlar. Onlarsız gezegenimizde hayat çok soğuk olurdu. Problemler sera gazlarının doğal sürecinde tekrar emilmeden  atmosfere hızlıca bırakılmalarından doğuyor.

Sanayi devriminden beri insan faaliyetleri – özellikle fosil yakıtlarının yakılmasından dolayı (kömür, petrol ve gaz)- CO2, normal emiliminden milyonlarca yıl daha hızlıca salınım yapmakta ve bu atmosferde birikmektedir.

Şu anda CO2 tekrar emiliminden 3 kat daha fazla salınım yapmakta. Her saniye, insan faaliyetleri 770 ton daha emmektedir- bu sayı 140 tane Olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yeterlidir.

Kimi Suçlayacağız?

Dünyanın her yanında insanlar bilinmeyecek kadar karbondioksit emilimi yapıyorlar. Ama bazıları diğerlerinden daha fazla.  Ortalama bir Avrupa’lı yılda 11 ton emilim yaparken, Amerika’lı 22 ton yapmakta- Dünya ortalamasının 5 katı(4 ton).  Buna karşılık Afrika Sahara Çölünün güney kısmındaki karbon ayak izi kişi başına O.8’den az.

Günlük yaşantımızın neredeyse her anında karbon ayak izimizi artırıyoruz-ısıtmadan aydınlatmaya, güçle çalışan aletlerimizden tutun üretim mallarının dolaşımına…

Biz ne yapabiliriz?

Karbon ayak izimizi sıfıra indiremeyiz, zorunda da değiliz. Fakat öngörülen kaosu yaşamamak için hemen ve hızlı bir şekilde bunu azaltmanın yollarını öğrenmeliyiz.  Bireysel olarak hepimizin kendi karbon ayak izini azaltabileceği pek çok şey var.  Hepimizin hayat tarzı ve ilgi alanları farklı ama her gün ortaklaşa yaptığımız emilimi azaltırsak gezegenimize büyük bir iyilik yapmış olacağız.

Çeviri: Joanna Yarrow, Beyond Green (www.beyondgreen.co.uk)
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: