Ho’oponopono


Ho’oponopono tekniği, 4 basit eylem üzerine kurulu olan ancak etkisi hiç de basit olmayan Hawaii menşeli bir meditasyon tekniğidir. Özür dilemek, Af dilemek, Sevgiyi dile getirmek, Teşekkür etmek. Bu dört eylemi yapmak kimilerine göre oldukça zor görünür, ama aslında öyle değildir. Bu teknik ile kendimizle ve evrendeki her varlıkla uyum içerisinde yaşamanın anahtarı olan bazı temel nitelikleri bir alışkanlık haline getirebiliriz. Dahası, zihnimizi ve karmamızı negatif olaylardan-kişilerden-düşüncelerden arındırarak daha olumlu ve daha güzel şeylere hayatımızda yer açabiliriz.

 

“Senden özür dilerim”

Özür dileyerek her ne oldu ise sorumluluk payımızı üzerimize alıyoruz. Özür dilemek pek çok kişiye göre zor bir eylemdir, çünkü bir hata var ise onu kabullenmek ve sorumluluğu almak bir nevi yük gibi gelir. Oysa ki yaşanan her şey için sorumluluk almak ve ortada bir büyük hata olsun-olmasın özür dileyebilmek bir erdemdir ve düğümlerin çözülmesi için ilk adımdır.

 

“Beni affet”

Af dileyerek suçluluk duygularını salıveriyoruz. Özür diledikten sonra karşımızdaki kişi(ler) ile olan negatif karmik bağları temizlemek için ayrıca af dilemek çok önemlidir. Özür dileme sonrasında gelen “Affedilme”, bizleri her ne oldu ise onun negatif yüklerinden ve suçluluk duygusundan kurtarır. Affedilmek ve affetmekne kadar farklı gibi dursa da birbirine bağlı ve bütüncüldür, affedilirsek affederiz de.

 

“Seni seviyorum”

Seni seviyorum dediğimizde, bu sevgimizi koşulsuzca dile getiriyor, açığa çıkarıyoruz. Affedilmeyi ve affetmeyi sevgi takip ederse, iyileşme kaçınılmazdır. Sevgiyi hissetmekten, onu dile getirmekten çekinmemeliyiz.

 

“Teşekkür ederim”

Teşekkür ederek şükran duygumuzu dile getiriyoruz. Şükran duygusunu dile getirmek de pek çok kişi için zordur, bunu yapmanın karşı tarafa paye vermek olduğu düşünülür kimi zaman. Oysa hiç de öyle değildir. Affedildiğimiz ve en önemlisi kendimizi affetmeyi başardığımız için, sevgiyi hissedebildiğimiz için şükran duygumuzu dile getirmeliyiz. Teşekkür etmeyi bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

 

 

Ho’oponopono tekniği ile çalışırken, her seferinde tek bir kişi için birkaç uygulama yaparak çalışabiliriz, veya ard arda farklı kişiler için uygulama yaparak bir çalışma rutini oluşturabiliriz. Doğru bir zihin ve karma temizliği için öncelikle kendiniz için, sonra Allah’tan/Yüce Yaratıcı için, sonra Evren/Doğa için, daha sonra da özür dilemek/affetmek/salıvermek istediğiniz kimseler için bu uygulamayı yapabilirsiniz. Tekniği daha iyi uygulayabilmek adına rehber mp3 ile çalışabilirsiniz.

 

Sevgili denizkizi arkadasim Deniz Yorukoglu’unun kaleminden okuduk bu makaleyi. Tesekkurler Deniz’cim!

1 Yorum (+add yours?)

  1. Trackback: Ho’oponopono Meditasyonu | Ruhsal Bilinç

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: