İrade Gücü ve Yoga


 

Pek çoğumuz irade gücümüzün yeterli olmadığını düşündüğü için hayatında yapmak istediği olumlu ve sağlıklı adımları atmakta güçlük çekiyor. Yeni yılda başlanan diyetler, sigarayı bırakma çalışmaları, daha fazla spor ve egzersiz yapabilmek, şekeri azaltmak ya da stresten arınmaya daha çok önem vermek gibi örnekler sıralayabiliriz. Yoksa siz de irade gücünüzden şüphe mi duyuyorsunuz? Oysa Florida Devlet Üniversitesinden psikoloji profesörü Roy Baumeister irade gücü üzerinde yaptığı bilimsel çalışmalarda kendimize daha çok güvenmemiz gerektiğini çünkü hepimizin irade gücünü sandığımızdan daha çok kullandığımızı belirtiyor.

Yogaya başlayıp hareketleri çok zor bulmak, yeterince esnek veya kuvvetli olmadığımızı düşünüp yarıda bırakmak aslında irade gücümüze yeterince güvenmemizden kaynaklanıyor olabilir mi? Ama üzülmeyin irade gücümüz tamamıyla kendi kontrolümüzde olmakla birlikte onu geliştirmenin çeşitli yolları da bulunmakta. Öncelikle yoganın holistik bir terapi olduğunu hatırlayalım. Yani yoga yaparak sadece fiziksel bedenimizi çalıştırmıyor aynı zamanda zihinsel açıklığı, duygusal dengeyi ve ruhsal şifayı da kendimize çekiyoruz. Dolayısıyla düzenli yaptığımız yoganın irade gücümüzü geliştirdiğini söyleyebiliriz. Önemli olan başladığımız ilk aylar hatta haftalarda ağrıyan kaslarımız ya da zihnimizdeki ‘ben bu hareketleri yapamam’ kalıplarını bizi destekleyen birer araca dönüştürebilmemizdir. Ağrıyan kaslarınız yaptığınız hareketlerin üzerinizde sağlıklı bir etki yaptığının belirtisi ve yapamayacağınızı düşündüğünüz bir şeyin üzerine giderek devam etmeniz de yine kişisel gelişiminiz ve özgüveniniz adına atacağınız bir adım olarak görmek kendinize yaptığınız bir ödüllendirmedir.

İrade gücünüzü kullanarak daha mutlu olmak istiyorsanız yogaya bir şans verin ve pes etmeyin. Düzelen omurganız ile duruşunuzun dikleşmesi, açılan göğüs kafesiniz ile kalp çakranızın açılması sizi daha sevecen ve kendine güvenen bir görüntüye kavuşturacaktır. Ayrıca nefes çalışmaları ile iç organlarınızı daha fazla oksijenlemek, meditasyon ile zihninizdeki kargaşayı biraz olsun durdurmak sizi daha sakin ve sağlıklı yapacaktır. Sinir sisteminiz daha dengeli çalışacak ve zihniniz berraklaşacaktır. Kuvvetli ve esnek bir beden de cabası. Bu kadar yararın yanında zihniniz sizi kısıtlıyor ve yogaya karşı önyargılı davranmanıza sebep oluyorsa irade gücünüzü kullanmanın tam zamanıdır.

İşte ‘Size Daha Fazla İrade Gücü’* adlı araştırmadan yapabileceğiniz yedi yolu anlatıyorum:

  1. Nefes alın: Nefesinize odaklanarak günde beş dakika bile meditasyon yapmanız odağınızı geliştirecek, dürtülerinizi kontrol etmenize destek olacak ve kişisel farkındalığınızı artıracaktır. Meditasyonun beyin damarlarınızı iyileştirdiğini hatırlatmakta da yarar görüyorum.  Böylece beyninizi ve zihninizi daha etkin bir biçimde kullanabilirsiniz.
  2. Doğru beslenin: Glikozun doğrudan bireysel kontrolle ilgili olması ve bedenimizin yediklerimizi direk glikoza dönüştürmesi doğru beslenme seçiminin önemini vurguluyor. Düzenli ve az az sık aralıklarla beslenmek sindirim sisteminiz için biçilmiş bir kaftandır. Yiyeceğiniz şekerli abur cuburlar ve beyaz un çeşitleri kan şekerinizi bir anda yükseltip hızlı bir sürede düşürdüğü için duygu durum salınımlarına maruz kalırsınız. Meyve ve sebzeleri tercih etmenizi öneririm.
  3. Hareket edin: Yürüyüşler ve özellikle yoga irade gücünüzü kuvvetlendiriyor. Stanford Üniversitesinden Kelly McGonigal, kişisel rahatlamadan sorumlu olan gaba isimli sinir taşıyıcısının seviyesinin basit egzersizlerle bile arttığını belirterek şöyle ekliyor: “Sadece yürüyüş bandındaki 10 dakikanın bile ekstra çikolata yeme isteğini karşı koymayı daha kolay hale getiriyor.”
  4. Uykunuza özen gösterin: Her gece en azından altı saat uyumanın bir başka önemli sebebi (ideali yedi hatta sekiz saattir). Kronik uyku bozuklukları kişilerin yoldan çıkmalarına karşı savunmasız bırakıyor. Yorgun bedenlerin hücreleri glikozu yeterince iyi absorbe edemiyor ve böylece beyin irade gücünüzü kullanmakta zorluk çekiyor. Sizi kahve ve şeker gibi çabuk onarımlara itiyor.
  5. Dalgaları imgeleyin: McGonigal, çoğumuzun alışkanlıklarımızı bırakma da düştüğü bir hatayı vurguluyor ve çözüm önerisi getiriyor. “İnsanlar karar veriyorlar ve diyorlar ki tamam bundan sonra canım sigara istemeyecek veya partnerimi artık yargılamayacağım. İçsel dürtünün gitmesini bekleyerek başka bir insan olmayı hayal ediyorlar. Oysa değişen önce davranışlarımızdır ardından istek azalır.” Bu tür bir istek geldiğinde yapmanız gereken bu arzuyu gelgitler yaşayan birer dalga olarak imgelemenizdir. Bırakın üzerinizden içinizden geçip gitsin. Eğer gerçekten çok istiyorsanız ve karşı koyamıyorsanız onu yapın ama en az 10 dakika bekleyin. Böylece bu duraklama anı isteğinizin azalmasına sebep olabilir.
  6. Zihinsel haz alın: Çoğunlukla arzuladığımız şeyler tahmin ettiğiniz etkileri bırakmazlar. Örneğin beyniniz daha fazla cips yemenizi söylerken bunun sizin için yararlı olmadığını bilirsiniz fakat karşı koymazsınız, sonuç olarak yine de tatmin olmazsınız.
  7. Uyuşukluğu bırakın: Kendinizi suçlu hissetmek işe yaramıyor onun yerine kendinizi affetmeyi deneyin. Kötü bir alışkanlığınızla kendinizi şımarttıktan sonra duyduğunuz öfke veya hayal kırıklığından kaçmaya çalışmayın. Onları oldukları gibi görün ve kabul edin. Değişimin doğal adımlarından birinin bu tür yanlış adımlar olduğunu bilin. “Nasıl dengeyi bulabilirim ve doğru yoluma dönebilirim?” gibi soruları kendinize sorun diyor McGonigal ve “Kendinizle iyi bir arkadaş ve mentor olmakla alakalı hepsi” diyerek bitiriyor.

 

Özge Şimşek

 

Kaynak: * Whitney Joiner. ‘Whole Living’ dergisi, Şubat 2012 sayısındaki ‘More (Will) Power to You’ makalesinden yararlanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: