Havaili Atalar Ruhu: Aumakua


Bugün hayvan ruhsal rehberimle iletişim kurarken Aumakua Baykuşu çıktı karşıma ve daha öncede bu ruha rastladığımı fakat şimdi fark ettiğimi anlayınca biraz araştırdım ve yeni bir blog yazısı yazmaya karar verdim.

Havai’nin eski tanrılarından bazıları akua (ezoterik güçler) ve aumakua’dır (atalara ait koruyucu ruhsal rehberler).  Pek çok Havaili aumakua’nın insanları, hayvanları, balıkları ve bitkiler ile ohana (aileler ve köyler) koruduğuna inanır.

Akua’nın tanımı bölgeler ve adalarda benzerlik gösterirken aumakua’nın anlamı değişiklik göstermekteymiş. Kelime anlamına bakacak olursak au ‘seyahat etmek’ anlamında ve makua ‘atalar’ demektir. Havainin Ka’u bölgesindekiler bir volkan tanrıçası olan Pele’yi ataları olarak görürler yani aumakua olarak. Eğer Pele sizin aumakuanız ise ondan yardım ve korunma isteyebilirsiniz.

Aumakua ataların ruhu olarak bilinir ve hem eril hem de dişil elementler taşır. Havaililerin ele’ele eke (kara torbalar) taşımak adında bir deyimleri var ve bu karanlık bölgeler çözümlenmemiş travmaları temsil ediyor. Tıpkı ruhunuzun bir bölümünün izole olup o travmayı hala deneyimlemesi gibi. Kara torbaların bedeninizdeki yeri kronik hastalığınızın odağıdır. Aumakua kara torbaları açabilir ve tutsak kalmış benliğinizin parçasını özgür bırakabilir, kayıp veya sizin genç versiyonuzu kabul etme ve entegre etmenize yardımcı olarak psikosomatik hastalıkları iyileştirmeye yardım eder.

Aumakua ata ruhları rehberler ve şifacılar olarak saygı görürler. Bu ruhları verdiğiniz yemekli partilere davet edebilirsiniz ve kriz zamanlarında onların yardımlarını isteyebilirsiniz. Aumakua ailevi problemleri çözebilir ve hastalıkları iyileştirebilir. Aynı zamanda aile üyelerini cezalandırabilir, bazen hastalıklarla. Bu sebep Havaililerin aumakua ata ruhlarına saygı olmalarının bir nedenidir.

Aumakua  bir kuhuna (saygı duyulan aile üyesi)  tarafından veya kahuna (üstat kişi) tarafından mana (enerji) hediyesi olarak da isimlendirilir.

Eğer kişisel aumakua ya da atalarınızın ruhlarıyla olan bağlantınızı kaybettiyseniz, bir kahuna sizin ölmüş atalarınıza aile soyunuzu ve aile bağlarınızı tekrar kurması için yardımcı olabilir.  Sizin aumakua’nız atalarınızı bulup sizinle onlar arasında yeniden bağlantı kurabilir.

En ünlü aumakua hayvan ruhları köpekbalıkları, baykuş, yılan balığı ve balinadır.

Kaynaklar:

http://aumakua.biz/the-meaning-of-aumakua

http://www.moolelo.com/sharks.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: