Adrenal Yorgunluğu Atmak İçin Yoga


Adrenal Bezler

Özellikle kronik stres adrenal bezlere, böbrek üstü bezleri olarak da bilinir, gereğinden fazla yük bindirir. Bu ne demektir?

 • Sebepsiz yere kendinizi yorgun hissediyorsanız,
 • Sabahları uyanmakta zorluk çekiyorsanız,
 • Gün içinde enerjinizi devam ettirmek için kola, kahve, çikolata veya tuzlu gıdalara ihtiyaç duyuyorsanız,
 • Enerjinizi düşük ve kendinizi stresli hissediyorsanız,

Adrenal yorgunluk yaşıyor olabilirsiniz. İnsanların %80 kadar civarı adrenal yorgunluk yaşıyor.Adrenal yorgunluk terimi 1998 yılında Dr. James L. Wilson tarafından ortaya çıkarıldı ve kronik yorgunluk yaşayan insanların belirli bir durumunu belirtmek için kullanıldı.

Böbrek üstü bezleri iki bölümden oluşur. Bir ceviz büyüklüğünde olmalarına rağmen etkileri oldukça güçlüdür. Adrenal medulanın salgıladığı hormon epinefrin yani adrenalin ve norepinefrin noradrenalin salgısıdır. Bu hormonlar kalp atışımızı hızlandırır, tansiyonu yükseltir, kaslarınızı gerginleştirir ve beyninizi aşırı uyarır. Adrenal korteks, cortisol, estrojen ve testesteron gibi hormonları da salgılar. Bedeninimizdeki her doku, organ ve salgının işlevini ayarlar ki, stresli durumlarda  homeostazı yürütür. Düşünce ve hisselerimiz de etkiler.

Adrenal bezlerinin ana görevi bedeni strese karşı korumaktır; herhangi bir kaza, hastalıktan  iş ve ilişki problemrine kadar. Bunu bedenin içsel ve dışsal maruz kaldığı tehditlere göre bedenin enerjisi kullanarak yapar. Bunu ilkel toplumlarda karşı karşıya kalınan bir tehlikeden kaçma dürtüsünde hissedebiliriz ve modern yaşamda zorlu bir patron, hava kirliliği, ailevi ve ilişkisel problemler, maddi sıkıntılar, çok az uyku, enfeksiyonlar, bedeni istismar edecek bağımlılık yapan maddeler olarak örnek verebiliriz.

Aynı zamanda adrenal bezler bedeni olumlu şekilde stres dengesini sağlamak için de kullanır. Örneğin; enflamasyonlu yani bir yara sonucu oluşan kızarıklık, şişme, ateş ve ağrı gibi semptomlar gösteren bölgede anti-enflamatör ve anti-oksidan etkiler gösteren kortizol salgılarak semptomları minimalize etmeye yardımcı olur. Özellikle orta yaşlı hanımlarda menopozdan sonra seks hormonları böbrek üstü bezlerinden salgılanan tek kaynak olur ve seks güdüsünden kilo alımına kadar etki eder.

Adrenal hormonları katabolik yapıya sahiptir yani enerjiyi kullanmak ve hücresel yapıların bölünümünde biyolojik süreçleri beslerler. Eğer adrenal bezler gereğindne fazla ve üst üste stimule olur ve arada onları dinlendirmezsek, beden yorgun düşer ve bağışıklık sistemi baskılanarak hastalıklara yakalanmaya daha yatkın hale geliriz.

Adrenal yorgunluk

Bunu önlemek için adrenal hormonları sakinleştirmeli ve anabolik hormonları aktive etmeliyiz, örneğin büyüme hormonu. büyüme hormonu hipofiz bezi tarafından ve özellikle derin uykuda salgılanır. Roger Cole, PH.D, İyengar yoga eğitmeni şu önerilerde bulunuyor:

 • Uyumadan önce ılık bir duş alın ve kahve ve siyah çay gibi kafeinli içecekleri içmeyin.
 • 15 dakikadan fazla yatakta uyanık kalmayın. Eğer uyuyamıyorsanız, yataktan kalkın ve hafif hareketler yapın, örn; bir sandalye alın ve önüne bağdaş kurarak oturup başını öne eğin, sandalyeye bırakın. Ayaktaki pozlarda ve geriye bükülmelerden kaçının.
 • Viparita Karani: bacakları duvara koyun ve belinizi bir yastıkla destekleyerek durun. Eğer bacaklarınız dik durmaktan yorulursa duvarda bağdaş kurabilirsiniz. Bu poz boyun ve üst göğüs bölgesindeki barroreceptor(tansiyon sensörlerini) uyarıyor, kalp atışını yavaşlatıyor, beyin dalgalarını sakinleştiriyor, kan damarlarını gevşetiyor, kana epinefrin salgılanmasını azaltıyor.
 • Destekli Setu Bandha Sarvangasana: Bir bolster, yastık veya üstüste koyulmuş battaniyelerin üzerine sırt üstü uzanın. Bu pozda göğüs kafesinin açılmasını sağlıyor, daha rahat nefes almamızı destekliyor ve içsel bir dinginlik yaratıyor.
 • Savasana: Derin gevşeme ceset pozu. Bu poz bütün bir gevşeme yaratıyor, kalp atışını yavaşlatıp zihni sakinleştiriyor.

Dr. Wilson’da beslenmemiz konusunda adrenal yorgunluğu yenmemiz için önerilerde bulunuyor:

 • Tam tahıllı doğal gıdalar tüketin.
 • Sağlıklı bir yağ, protein ve karbonhidrat kaynağını her öğünde paylaştırın.
 • Deniz tuzu gibi mineralli tuzları yemeğinize katın.
 • Karbonhidrat ihtiyacınızı tam tahıllı gıdalardan alın.
 • Tahılları baklagillerle veya baklagilleri kuruyemiş ve tohumlarla kombine ederek tam bir protein kaynağı yaratın.
 • 6-8 küçük porsiyon sebze tüketin, özellikle koyu renklilerinden.

Adrenal bezlerinizdeki yorgunluğu atmak için düzenli yoga yapmanız bedeniniz, zihniniz ve duygusal bedeninizi iyileştirmede harika bir yöntemdir.

Özge Şimşek

Kaynaklar:

http://www.yogajournal.com/practice/603

http://www.adrenalfatigue.org/adrenal-fatigue-diet

http://www.adrenalfatigue.org/what-is-adrenal-fatigue

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: