Refleksoloji Hakkında Detaylı Bilgiler


Basitçe söylemek gerekirse, refleksoloji bedeni yanlış kullanımdan sonra kaybettiği sağlıklı dengesine getirmek için dizayn edilmiş antik bir terapidir. 388701_174212649400239_954139350_n

Refleksoloji organlarımızın diğer organlarla refleks noktalarıyla bağlantısına dayanan ve ayaktaki en hassas noktalara basınç uygulanarak farklı bölgeleri stimule eden bir uygulamadır.
Bütün organların ayakta refleks noktaları bulunmaktadır ve bu noktalar beş ile yirmi kat organların kendilerinden daha hassastır.

Bu hassas reflekslerle çalışmak organların tekrar dengelenmesine yardımcı olur. Dolayısıyla bu terapatik dokunuşlarla organların bakımı, ağrının azalması ve atılması sağlanabilir.
Sağlık bir denge olayıdır. Organlardan refleks noktalarına giden enerji yolları vardır. Refleksoloji bu enerji kanallarında oluşan tıkanıkları açmaya yarar. Metadoloji çok basit; tıpkı bir bilgisayarda (bedenimiz) doğru tuşlara (refleks noktaları) basarak beden enerjisini dengelemek ve bütün bedene şifayı yaymaktır.

Bir refleks noktası stimule edildiğinde sadece ilgili organı değil o organla bağlantılı diğer fonksiyonel sistemleri de etkiler. Örneğin; ayaktaki kalp refleks noktası uyarıldığında sadece kalp enerjisi değil dolaşım, lenf ve dranaj sistemleri de dengelenir. Hatta mensturasyonu düzenlemeye yardımcı olur.

Farklı okul ve sistemler enerji kanallarını isimlendirme ve uygulamada farklılık gösterirler. Bölge, meridyen, elektromanyetik akım ve hatta chi olarak da adlandırılır.
Şimdiye değin bilim dünyası refleksolojinin tam oalrak nasıl çalıştığını bulamadılar fakar akupunktur ve ilgili terapilerin bulgularından daha fazla açıklamalar ortaya çıkmaktadır.

Ayaktan terapi aslında bir tür sağlık bakım programı kapsamındadır ve diyet, egzersiz ve diğer şifa çalışmalarıyla beraber uygulanır. Bu yüzden ‘entegre terapi’ olarak da adlandırabiliriz.
Fakat sağlığa ve bakıma giden yolda tek bir doğru cevap bulunmamaktadır. Sadece mükemmel bir diyet veya spor egzersizi yeterli olmayabilir. Bütüne bakmak gerekir:
Bizler ne yersek oyuz,
Ne yaparsak oyuz, ve
Ne düşünüyorsak oyuz.

Ayak refleksolojisi ile kombine ettiğiniz sağlıklı yaşam programınız hem kolay hem de etkilidir:
Yaptıklarımız şifa olacaktır,
Yediklerimiz bizi güçlendirecektir, ve
Düşündüklerimiz bizi canlandıracaktır.

Şifa sanatını geliştirmek iki seviyede meydana gelir: spiritüel ve fiziksel.
Ruhsal seviyede kendinizi şifa enerji kanallarına açık hissetmelisiniz. Bunu hayal ederek, olumlamalar yaparak ve relaksasyon teknikleriyle yapılabilirsiniz.
Fiziksel seviyede ise doğru teknikleri kullanmak gerekir örneğin; beslenme, egzersiz, masaj ve refleksoloji.

Neden ayaklar?

Bedenimizde refleks noktalarının olduğu başka bölgelerde vardır; bilekler, eller, kulak, boyun, karın, yüz, kollar ve bacaklar, burun, dil ve göz irisidir (iridoloji buna dayanır).
Dr. Ralph Alan Dale bu küçük refleks noktalarına ‘mikro-akupunktur sistemi’ der.
Yani bu bölgelere çalışıldığında bütün bedene etki eder, sadece çalışılan bölgeye değil.

Fakat ayaklar en etkili beden bölgesidir. Çünkü:

  • Bedenin güçlü enerji kutuplarıdır, yeryüzünden enerjiyi bedene çeker.
  • En rahat ve acısız çalışma alanıdır bedende.
  • Ayaklarımızı o kadar çok kullanırız ki sürekli bir giy-çıkar durumundan dolayı gerginliği ve asit depolanmasını ayaklar biriktirir.
  • Asidik kristaller (laktik asit) birikir ve dokunun hissizleşmesine sebebiyet verir.
  • Ayaklara dokunmak kişiyi rahatlatır ve derinden etkiler.
  • Bedenin anatomik haritasını ayakta okuyabilmek daha kolaydır.
  • Ayaktaki refleks noktaları en hassas noktalardır. Sürekli ayaklar kapalı kaldığından daha hassas olurlar ve kas yapısı daha az olduğundan daha etkilidir.
  • Son olarak ayaklar evren ile insanlığın sonsuz enerjisi arasında bir bağ kurar.

 

Holistik Açıdan Refleksoloji

Bütünlenmiş bir sağlık programıyla daha kapsamlı bir tedavi uygularken, refleksolojiyi bütün bedenlere olan etkisini ele almak gerekir.
Fiziksel beden: Organ ve dolaşım sistemini yeniden kurar; blokajları açar; kan, oksijen, beslenme ve enerji kanallarını stimule eder. Gerginlik atılır, sinir sistemi dengelenir ve tıkanıklık ve diğer birikintiler atılır. Bedenin genel canlılığı artar ve böylece gerçek rahatlama ve dinlenmeye yer açılır.

Zihinsel: Bir kişinin diğerine yardım etmesi, özellikle dokunarak olması terapinin kendisini daha etkili kılar. Refleksoloji sakinleştirir ve dinlendirir. İki kişi arasındaki bu şifalı paylaşım daha uzun süreli duygusal sonuçlar yaratır, kişinin kendi güç ve şifa enerjisi açığa çıkar. Sonuç olarak kendine güven ve sakinlik bedenin kuvvetlenmesine yardım eder.

Spiritüel: Ruhsal alanda da refleksoloji güçlü bir bağ kurar. Uygulayıcı hizmet ederken uygulanan kişi de kabul etme fırsatını yakalar. Beraber evrenin şifa güçlerini çağırmış, kuvvetlendirmiş ve canlandırmış olurlar. Bu noktada tamamıyla pozitif bir bakış açısıyla uygulamaya girmek gerekir. Hizmet ve saflık önemlidir. Kendi negatifliklerimizin ve şehvet duygularımızın üzerine çıkmalıyız. Olumlamalar ve pozitif şifa süreciyle bu hareket bir duaya dönüşür.

Kaynak: The Foot Book, Devaki Berkson, 1977, Funk & Wagnalls, USA.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: