Makrobiyotik Diyete Dair


Makro=büyük, biyo= yaşam… Makrobiyotik, eşşiz enerjinizi doğal yasalara uygun olarak sağlığı  geliştirmek, yaşamı uzatmak amacıyla baz alan bir Uzak Doğu beslenme türüdür. Doğal düzen yaşam enerjisinin, sizin modunuzun, ruhunuzun ve doğanın sirkülasyonunu kapsar. Makrobiyotik beslenme, sezonunda yetişen lokal ve enerjetik anlamda dengeli besinleri yemeyi içerir. Bedene sadece protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller yönünden zengin gerekli besleyici gıdaları sağlamakla kalmaz, yemek sağlıklı organ ve bağışıklık sistemi ve bedenin genel enerjetik dengesini kurmada da çok önemlidir.

Chi

Makrobiyotiğin temeli sirkülasyon halindeki yaşam enerjisidir ve buna Çince’de chi denir. Chinin bütün herşeye hayat veren ve canlandıran güç olduğu düşünülür. Makrobiyotikler şu andaki sağlık durumunu belli bazı gıdaların chi veya enerji imzalarıyla dengelenmesidir sadece besinsel yönüyle ilgilenmez. Bu gıdalar bitkiler ve hayvanlar olarak biyolojik yapılarda olabileceği gibi elementler olarak da örneğin hava, su, inorganik tuzlar gibi gelebilir. Hayatın enerjiye bağlı olması sebebiyle bedeniniz yemeklerdeki chiyi ısıya dönüştürür ve diğer başka prosesler için kullanır.

Meridyenler

İnsan vücüdunda chi meridyenler denen enerji kanallarından akar. Meridyenler bedendeki tüm sistem ve organları bağlayan bir ağdan oluşur. Chi bu kanallar yoluyla çeşitli organları dolaşarak birbirine mesaj iletirler. Bu enerji ağı meridyenleri ve bedenin diğer bölgelerini birbirine bağladığından dolaşan chi bedeni bütün kılar. Meridyenlerdeki blokajlar organlarda problemlere sebep olabilir. Bu yüzden meridyenleri temiz tutmak bedenin düzgün çalışmasına destek sağlar.

Meridyenlerin İşlevi

Meridyenler çevresel enerjetik değişimlere tepki gösterir ve onları yansıtırlar, örn; mevsimler, gün saatleri, iklim gibi. Düzgün çalışan bir meridyen sistemi kendisini homeoztazide sağlıklı bir beden olarak ortaya koyar, yani uyumlu enerjilerin dinamik ama dengeli durumudur. Meridyenler bilgi taşıyıp cevap verdiklerinden bedenin pek çok bölgesine şifa enerjisi getirebilme yetisine sahiptirler. Meridyen boyunca belirli noktalarda bazı şifalı gıdaların enrji imzaları chinin akışını modifiye edebilir veya geliştirebilir. Bu da chi dolaşırken fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal değişimler yaratabilir ki şifa/iyileşme çoklu katmanlarda oluşabilsin.

Tai-chi yine benzer bir antik Çin şifa sanatıdır.

Fazla veya Eksik Chi

Meridyenler ve bağlı oldukları organlar hastalıkların altında yatan kök sebepleri bulma ve hangi gıdalarla bunu iyileştirmeyi bulmada temeldir. Hastalık aslında chinin normal akışının bozulması, dengesizleşmesi veya kesilmesidir.  Hastalıklar, aşırı akan enerjiden kaynaklanan ve eksik enerji akışından kaynaklanan olarak iki kategoriye ayrılırlar. Şifalı besinler aşırı enerji akışını sakinleştirerek veya bir organdaki enerjiyi dağıtarak dengeleme işlevi görürler. Aynı şekilde eksik enerjiyi de şifalı besinler yoluyla aktive edilir veya enerji sağlanır.

‘Chi durgunluğu’ bedendeki aşırı enreji şeklidir. Bu durumda enerji ve bilgi akışı dolaşımı engellendiğinden enerji gitmesi gereken yere ulaşamaz. Eğer chi bir meridyende uzun süre durgunlaşırsa, meridyen tıkanabilir ve son olarak hastalık meydana gelir. Durgun organlar da keza dışarıdaki patojenlere karşı daha savunmasız olurlar. Bu sebeple serbest akan chi enerjisi güçlü ve sağlıklı bir bedenin temelidir.

Yin ve Yang

Makrobiyotik beslenmede iki karşıt enerjinin yani yin ve yangin dengelenmesi gerekir. Yin ve yang birbirinden ayrılmayan  ve beraber var olan bir birliktelik içindedir. Ve hiç birşey sadece yin veya tamamıyle yang değildir, sadece başka şeylerle olan bağlantılarına göre yin veya yang olarak adlandırılırlar.  Örneğin; öğle saati yang iken sabah saatleri daha yindir. Fakat sabah geceyle karşıaştırıldığında daha yangdır ve gece daha yindir.  Bu iki enerji birbiriyle uyum içinde ve dinamik bir değiş tokuş içindedir. Sağlıklı bir bedende sadece iç organlar değil dış dünya ve doğaylada uyum içinde olmalıdır. Tıpkı doğanın chisi mevsimlere uygun olarak değiştiği gibi kişinin iç chiside otomatik olarak o havaya alışır. Chinin uyumsuzluğunda ister içsel ister dışsal olsun hastalık kendini gösterir.

Yediğimiz gıdalar zihinsel sağlığımızı da etkiler. Fazla büzülen (yang) enerjili gıdalar tüketmek paranoya e geçmişe tutunma gibi eğilimler yaratabilirken fazla topraklanmamış (yin) bir diyet tüketmek de şizofreni ve geleceğe çok fazla odaklanma gibi sonuçlar yaratabilir.

Kaynaktan çeviri:

The Everything Guide to Macrobiotics, Julie S. Ong with Lorena Novak Bull, RD.  pg. 2-5. Adams Media, USA. 2010.

1 Yorum (+add yours?)

 1. Work Shopperz
  Oca 23, 2014 @ 13:58:59

  Ümit Gürel ile Makrobiotik Beslenme Temelleri 25-26 Ocak 2014′te Büyükada’da gerçekleşiyor. Makrobiotik Beslenme Temelleri‘nin yanı sıra Radikal bir diyet olan 7 numaralı George Ohsawa diyetinin nasıl ve hangi durumlarda kullanılması gerektiği üzerine de bilgilerin verileceği bu eğitimi kaçırmayın!..

  Kayıt için : info@workshopperz.com / 0530 443 4321

  http://www.workshopperz.com/?ai1ec_event=makrobiotik-beslenme-temelleri&instance_id

  Beğen

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: