Divertikülozis- Kolon Rahatsızlığı ve Beslenme


divertikülDivertikülozis kolondaki divertiküllerin zayıf noktalara doğru dışa baskı yapmasıyla oluşan bir rahatsızlık durumudur.

60 yaşın üzerindeki insanların yarısında bulunur ve 40 yaşın üzerindekilerde özellikle Amerika’da nüfüsun %10 nunda bulunmaktadır.  Fakat semptomları çok belli olmayabilir, kolonoskopi en doğru şekilde saptayacaktır. Elbette iridoloji ile incelediğim gözlerde de divertiküli oluşumunun başlangıcını görebiliyoruz.

Özellikle düşük-lifli bir diyetle beslenenlerde oluşması daha olasıdır. Bağırsak duvarında ufak bohçacıklar oluşur ve bakterilerin buraya yerleşip günlerini gün edebilirler. Çok belirgin semptomları olmamakla birlikte hafif karın ağrısı (özellikle sol tarafta), kabızlık ve şişkinlik yaratabilir. Bu vakaların %10 ile %25’inde divertiküliler iltihaplanabilir ve bu duruma divertikülozis adı verilir. Karın ağrısı yoğunlaşır, ateş ve diğer sorunlar ortaya çıkar. Doktorlar bu enfeksiyonlar için antibiyotikler yazarlar fakat durum iyileşmezse ameliyat riski ortaya çıkabilir.

O halde bağırsaklarımıza iyi bakmak gerekiyor. Öncelikle bol lifli gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.

Lif hacim yükler ve dışkıyı yumuşatır ki sindirim sisteminden daha rahat geçişi sağlansın bu yüzden kuruyemişlerde ceviz, fındık, badem (ki eğer kuruyemişler sizi rahatsız ediyorsa tüketmeyin), tam tahıllı gıdalar, kurubaklagiller, sebzeler ve meyveler bu duruma yardımcı olur. Bol su içmeyi de unutmayalım.

Günlik lif ihtiyacınız eğer 50 yaş ve altınaysanız kadınlarda 25 gram, erkeklerde 38 gramdır. 51 yaş ve üzerindekiler için kadınlarda 21 gram, erkeklerde 30 gramdır.

 

Kaynaklar:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: