Duygular / Depresyon / Yoga


547745_10150857322866429_1353815158_n

Dualite içinde yaşadığımız hayatlarımızda elbette kimi zaman mutluluğu kimi zaman da hüznü hissediyoruz. İnsan olmanın doğası değişen ve dönüşen duygularla başa çıkmakta zorlanıyor. Kafalarımızın ve mantığımızın denizinde kendimizi boğuyor sonra da çalkantılı duygularımızın dalgalarıyla savaşıyoruz. Modern insan doğadan koparıldıkça kendi bedenleri içinde de bir yıkımı yaşamaya mahkum oluyor. Bir şifacı olarak genellikle yüksek enerjili ve pozitif olsam da hayat her zaman öyle hissettirmiyor. Ben de ruhumun karanlık gecelerinden geçiyorum. Karanlıklarım, korkularım, endişelerim, öfke patlamalarım oluyor. Fakat bunları bastırmak yerine su üstüne çıkmalarına izin veriyorum. Duygularımın altında yatan hislere bakıyor, zihnimdeki negatif düşünce kalıplarını görüyorum. Korkularım ve üzüntülerim en büyük öğretmenlerim olarak karşıma çıkıyor. Hissediyorum ve bırakıyorum.

Depresyona girdiğimi hissettiğim anlarda genellikle uzaklaşır ve içime kapanırım. Fakat bu izolasyon zihin haritamı daha da bulutlandırır. Holistik beden ve sağlıkla ilgili bildiğim bütün bilgiler bir anda benden de uzaklaşmaya başlar. Daha da korkutucu olanı işte bu anlarda yardım istememek ve kalbi daha da kapatmak oluyor. İşte size depresyondan çıkmama yardımcı olan birkaç teknikten söz etmek istiyorum. Bunlardan ilki nefesle çalıştığım yoga. Uzun yıllardır yoga yapıyorum ve üç aylık bir ara verdiğimde enerjimdeki azalmayı gözlemledim. Bedenim artık hep belirli şekillerde hareket ediyor sanki beni daha da mekanikleştiriyordu. Ne zaman kendimi kötü hissetsem mavili yeşilli yoga matım imdadıma yetişiyordu. Her defasında kaybettiğimi sandığım huzurumu ve içsel dengemi bana yoga geri getirdi. Bunun sebeplerinden biri nefese odaklanarak çalışılan bedensel hareketlerin zihnimi daha alfa seviyesine indirdiğini, dolayısıyla sinir sistemimi yatıştırması ve meditatif hale daha kolayca girmeme izin vermesiydi. Çünkü beden ve zihin ayrı mekanizmalar olmadığı gibi zihnin yarattığı negatif düşünce dalgalarını bana gösterip onlara tutunmak yerine salıvermenin keyfini yaşatmasıydı güzelliği. Bedeni daha önce belki de hiç düşünmediğim şekillerde kas ve iskelet sistemiyle uyumlu halde çalıştırmak endokrin sistemimi dengelememe yardımcı olurken iç organlarımın detoksuna da destek olması fizikselde başlayıp zihinsele ordan duygulara bakarak ruhsal bir deneyimle sonlandırabilmek sadece yogayla alışabildiğim bir deneyim oldu.

Kendinizi depresyonda hissettiğinizde daha kararsız, daha izole olmaya itersiniz, bu insanın kendini koruma mekanizmalarından biridir. Burada yapılması en uygun şey yoga pratiğine başlamanız/devam etmeniz, sevdiğiniz dostlarınızla iletişim kurmanız, sosyalleşmenizdir. Bazen bu o kadar zor görünür ki içinzde hiç istek hissetmesenizde yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü tüm bu çabalar sizi bedeninize geri getirir. Topraklanmış bir enerji ile daha fazla ışığı kendinize çekersiniz ve bunu yeryüzüne ne kadar çok indirir, çapalarsanız o kadar iyi hissetmeye başlarsınız. Bazen sevdiklerim ve arkadaşlarımın destekleri olmasa tek başıma ne kadar daha zor olacağını sezerim. Ve içimdeki her ne olursa olsun olanların bütünün en yüksek hayrına olduğuna olan inancım beni zorlukların üstesinden gelmem için teşvik eder.

Depresyondan çıkmak istiyorsanız;

  • Hissettiğiniz tüm duyguların birer öğretmen olduğunu farkedin ve savaşmak yerine kabul edip geçmelerine izin verin. Negatif duygu ve düşüncelere tutulmak, takılmak, ısrarcı olmak enerjinizi daha da düşürür ve kısır döngüne çevirir. Sadece hissedin, böyle bir duygu hissettiğinizi kabul edin ama o duygunun siz olmadığınızı da keşfedin. Bırakın varlıklarını göstersinler ama sizin tutumunuz belirlesin hangi tarafa güç verdiğinizi . Ruhunuzun karanlık gecelerinden aydınlanan gün ile uyanın!
  • Yoga yapın. Kendinize günde 30 dk ile 1 saat arası fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal bir mola verin. Yenilenin!
  • Sosyalleşin. Sevdiğiniz dostlarınızla doğaya çıkın. Rahatlayın!
  • Gülümseyin. Gülümsetecek şeyler bulun. Mutlu olun!
  • Sağlıklı beslenin, meyve ve sebze ağırlıklı gıdalar tüketin. Bol su için. Tazelenin!
  • Şükredin. İlham Bulun!

Enerjinizi yükselten ve gerilimi azaltan yoga pozlarından bazıları:

Four-yoga-poses-to-reduce-stress-anxiety-and-mild-depression-1

Özge Şimşek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: