Korkular bize iyi yönde nasıl yardımcı olabilir?


3bf66c63_76f9f21eb7890eee9c2-postHangi korkundan kaçıyorsun? Korkuyu negatif bir duygu durumu olarak nitelendirdiğinden beri ondan kaçmak için ya bastırıyorsun ya da korkuyu tetikleyecek durumlardan kaçıyorsun. Peki korkunun sana yardımcı olabileceğini söylersem ne dersin?

Bize tehlikede olduğumuzu söyleyen korku, böbreküstü bezlerindeki adrenalini salarak ‘kaç ya da dur’ dürtüsüyle sempatik sistemini uyardığında enerji alanın daralır, düşüncelerin bulutlanır ve bir şekilde işlerin daha kötüye gideceğine olan inaçla strese girersin. Kısa süreli planlarda bu durumu yararına çevirebilirsin ama dikkat et korkunun uzun vadeli planlarının önüne geçmesine izin verme. Çünkü korkunu yensen bile bunun sonuçlarından haz almayabilirsin. Korkunun hayatında olmasının bir nedeni olduğunu hatırla.

Bir şeylerin ters gittiğini bize sezdiren korkuyu hissettiğin anda deneyimlediğin duygusal değerlendirme, uzunca düşünülmüş ve planlanmış mantıktan daha önemlidir. Kimi zaman olağan dışı kararlar vermek zorunda kalabilirsin ama gerekli olan da budur. Korkunu içgüdüne gelen bir mesaj olarak gör ve onu bastırmak ya da üzerine gitmeye çalışmak yerine sadece getirdiği duyguyla beraber bedeninde hisset. Korku enerjisinin akışına izin verdiğinde gücünü kaybetmeye başlar. İşte bu daha sağlıklı kararlar vermene sebep olabilir.

Bilinmeyen her şeye karşı korku duyugusuyla yaklaşmaya alıştın hatta durum tehlikeli olmasa bile. Yarattığın konfor alanından çıkmak, büyümeyi ve gelişmeyi destekler ve korkularının öğrenme yolunda birer işaret olduğunu sana gösterir. Örneğin yeni bir dil öğrenirken hata yapmaktan korkmak ama hata yapmak öğrenmenin bir adımıdır. Eğer hayatının her hangi bir alanında öğrendiğini düşündüğün konuda hiç korku hissetmiyorsan orada aslında pek de öğrenmiyorsun demektir.

Ayrıca korkun sana senin için neyin daha önemli olduğunu göstererek önceliklerini belirlemene yardımcı olur. Önemsemediğin bir şey için korku hissetmezsin, değil mi? Kalbine en yakın durumlar daha çok korku hissettirir. Hayatında ne istiyorsun? Kurduğun durumlarla ilgili hisettiğin korkunun seviyelerini incele. Duyduğun en büyük korku ilgilenmen gereken en önemli konu olabilir.

Çözülmemiş bir problem veya olmak istediğin ile bulunduğun yer arasındaki boşluk gerginlik yaratır. Gerginlik artıkça korku da artar. Bu gerginliği atmak için ya olmak istediğimiz yerin düşüncesini değiştirir ya da sorunu çözmekten vazgeçersin. Oysa bu gerginliğe kucak açmak ve onun yaratıcı bir sürecin parçası olarak hayatına geldiğini görmek bilinçaltını motive eder ve çözüme doğru seni götürür. Bazen bir anda zihninde cevaplar açılmaya başlar.

Bu yüzden bir dahaki sefere korktuğunda durakla ve kendine korkunun senin yararına nasıl çalıştığını hatırlat. Ardından hangi amaca hizmet ettiğini görmek için kendine şu soruyu sor: “Korkumun bana hizmet ettiğini biliyorum o halde şimdi ne yapmayı istiyorum?” Eğer bu sorunun cevabı seni yerinden kımıldatmıyorsa korkunun amacı çok da önemli olmayabilir. Korkuna teşekkür et ve onun uyandırdığı deneyimin iç sesiyle yapmak istediğin harekete geçerek korkunu onurlandır.

Özge Şimşek

3 Yorum (+add yours?)

 1. Ismail Yagiz
  Nis 23, 2015 @ 12:12:14

  Çok güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık.

  Ismail Yagiz

  Beğen

  Cevapla

 2. gulcinturk06
  May 01, 2015 @ 13:07:44

  Sizi yillardir takip ediyorum.bugun yazinizi okudugumda sanki gorunmeyen bir el bana ne yapmam gerektigini isaret ediyor hissine kapildim..bana vermis oldugunuz cevaplar icin size cok tesekkur ederim..korkularimi saldim 🙂 sevgilerimle..

  Beğen

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: