Haftaya Düşen Düşünce


“Kötü bir alışkanlığı düzeltmek mi istiyorsun? Öncelikle kötü bir alışkanlığın saydam bedenlerine damgalanmış birer kalıp olduğunu bilmelisin. Bir kere mühürlendiğinde, sürekli olarak kendini yeniler. Hatalarımızdan daha sonra pişmanlık duysak dahi bunun bir faydası olmaz: yineleriz… ve sonra yeniden pişman oluruz! Bu bitmeyen bir vicdan azabı ve hatalar zinciridir. Vicdan azabı kendi kalıplarına mühürlendiğinden her bir hatadan sonra bize kendini gösterir ama düzeltmeye yardımcı olmaz.

Öyleyse ne yapmalıyız? İlk kalıbın üzerini kaplamalıyız yani kötü alışkanlıkları yavaş yavaş ve bilinçli bir  şekilde daha iyi düşünceler ve hisler hatta daha da fazlası daha iyi davranışlara çevirmek için yüreklendirici çaba sarf ederek değiştirmeliyiz. Bu tür değişimler, pek çok yeni kayıt ve yeni kalıplar gibi eskileri nötrleyerek başarılı olacaktır. Onları silmeyecektir çünkü doğada hiçbir şey silinmez fakat üzerine bindirilir ve böylece gelecek tavırları etkiler.”

Omraam Mikhael Aivanhov

Alttaki metnin kendimce naçizane çevirisidir:

«You want to correct a bad habit? You first need to know that a bad habit is a pattern imprinted on your subtle bodies. Once imprinted, it replicates itself perpetually. Even if we regret our mistake later, it doesn’t help much: we repeat it… and then regret it again! It is an endless chain of errors and remorse. For the remorse has also imprinted its pattern; this is why it comes back each time after the error but does not help correct it.
What should be done then? Overlay the first pattern, that is, replace the bad habits by gradually and consciously making an effort to encourage better thoughts and better feelings and above all, to behave in a better way. These changes are like so many new recordings, new patterns, which will succeed in neutralizing the old ones. They will not erase them, for in nature nothing is erased, but they will be superimposed on them and will influence future behaviour. »

Omraam Mikhael Aivanhov

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: