Evde Yoga Pratiğinin Samimi Yanları


jenny-home-yoga-practice_0-1

Evde yoga yapmanın belki de en iyi yanı kişisel pratiğin sürekliliğini sağlamak ve bireysel iç görüyü kişisel özgüvenle birleştirmektir. Pek tabi zamandan, ulaşılabilirlikten ve finansal açıdan kişiye stres olabilecek noktaları da azaltır. Peki yoga yapmak sadece ‘asana’ adı verilen hareketleri yapmaktan ibaret midir? Tabi ki hayır. Yoga öncelikle nefesi kullanarak fizikal bedeni mental, duygusal ve ruhsal bedenlerle hizalamaya yönelik bir sistemdir diyebiliriz. Bu yorum derinleştiği gibi benzer farklılıklar da gösterebilir fakat konumuz şimdi bu değil.

Öncelikle kişisel pratiğinizi evinizde devam ettirmek isterseniz kendinize ‘kutsal’ veya ‘temiz’ bir alan yaratmakla başlayabilirsiniz. Örneğin çalıştığınız yerde uyumama kuralına benzer bir yöntemden yola çıkarak bütün bir odayı yoga için ayırmak yerine sadece yoga matınızı koyabileceğiniz, temiz hava alabileceğiniz, bir dolu obje ile düşüncelerinizi dağıtmanıza engel olan bir alan yerine daha zen daha sade ufak bir alanı, belki balkonu veya bahçenizin bir köşesini kullanabilirsiniz. Kendimden örnek vermek gerekirse, yoga matım gün boyunca açık durur ve üzerinden geçtiğim her an bana anda kalmamı hatırlatır ve birkaç poz ile adımlarımı canlandırmamı hatırlatır. Her gün 90 dakika olmasa bile 20 dakika olsa dahi nefese ve bedene dönüp zihnimi rahatlatmam için kendime fırsat ayırmaya özen gösteriyorum. Deneyimlediğim yararlarını sizlerle de paylaşmak isterim ki eğer yoga stüdyosuna gidemiyorsanız veya gidemediğiniz günlerde evde kendi pratiğiniz ile şimdiki ana dönebilmek şansını hediye edebilirsiniz.

Eğer yogaya yeniyseniz ve hareketleri nasıl sıralayıp neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız lütfen önce güvenilir yoga merkezlerine giderek öğrenin, sorun, bilgilenin. Eğitmenler size yardımcı olmaktan mutluluk duyacak ve siz de öğrendiğiniz yeni şeyler veya keşfettiğiniz içsel bilgilerle kendi yolunuzu bulacaksınız. Burada hatırlamamız gereken şey kendi pratiğimizde hedef koymak yerine niyet koymayı denemektir. Mesela ’30 dakika yoga yapacağım’ yerine ‘nefesimizi izleyerek bedenimde kalmayı niyet ediyorum’ gibi bir yaklaşımı düşünebilirsiniz. Hedef koyup başaramadığınızda motivasyonunuzu kaybetme ihtimali yüksekken, niyet edip başladığınızda kendinizi daha özgür bir alana bırakırsınız. Hatta bedeninizi dinlerseniz sizi yönlendirdiği hareketlerle özgün bir akış bile yakalayabilirsiniz.

Pratiğinizi bitirirken bedeni ve ruhu dinlendirmek adına ‘savasana’ yani ceset pozunu es geçmemek faydalıdır. Ne de olsa tüm pratiğin damıtılmış yararı bu son dinlenme pozunda açığa çıkmaktadır. Dinlenmeyi bize öğreten, gevşeten ve salıverme sanatıyla tanıştıran çok çok güzel bir sonlandırma tekniğidir. Evde yoga pratiğinizi geliştirmek veya yaratmak için hatta kalın! 🙂

Özge Şimşek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: